
KRYSTYNA DROZD
Rada Gminy Mogilany po raz pierwszy w historii samorządu nie uchwaliła rocznego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018. Stało się to, mimo iż Wójt Gminy Mogilany przedłożył Radzie w grudniu ubiegłego roku stosowny projekt uchwały. Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych należy do zadań własnych gmin z mocy ustawy.
W naszej społeczności, podobnie jak w innych gminach, występują problemy związane z nadużywaniem alkoholu, a ich skalę może obrazować ilość rodzin korzystających rocznie z pomocy społecznej z powodu uzależnień:
2014 – 261 rodzin,
2015 – 249 rodzin,
2016 – 256 rodzin.
Gmina Mogilany nie może realizować bardzo ważnych zadań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii. Na te zadania w projekcie budżetu na 2018 r. zapisano kwotę 183 tys. zł – jest to tzw. fundusz korkowy.
Działania sfinansowane dzięki tym pieniądzom w dłuższej perspektywie mają zmienić sytuacje na lepszą. Program polega m.in.: na udzielaniu pomocy osobom uzależnionym od alkoholu oraz ich rodzinom, kierowaniu wniosków do sądu o zobowiązanie do leczenia odwykowego.
Takimi działaniami zajmuje się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której działania w latach poprzednich potwierdzają poniższe
dane:
2014 rok – 36 przyjętych wniosków o leczenie odwykowe, skierowano do sądu 24 wnioski,
2015 rok – 20 przyjętych wniosków, skierowano 13,
2016 rok – 20 przyjętych wniosków, skierowano 11.
Ponadto w 7 szkołach z terenu Gminy Mogilany prowadzone były zajęcia świetlicowe lub opiekuńczo-wychowawcze oraz zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, z których korzystało kilkadziesiąt osób. Środki z tego funduszu „korkowego” przeznaczane też były na organizację działań integracyjnych (Mikołajki, Dzień Dziecka itp.) dla dzieci pochodzących z rodzin, w których występuje problem alkoholowy oraz wsparcie psychologiczne dla osób
uzależnionych, współuzależnionych i będących ofiarami przemocy domowej.
Okazjonalnie tj. nienałogowo w populacji dorosłego społeczeństwa alkohol spożywa do 80% ludności(dane źródłowe). Niestety, część z tych osób (statystycznie ok. 2,5% do 5 %) w czasie swojego życia uzależnia się i to już jest problem społeczny. Alkoholizm to poważna choroba. Kto się uzależni, musi przejść wraz ze swoimi bliskimi długi okres walki z nałogiem. Pomoc dla uzależnionego i jego najbliższych jest zagwarantowana poprzez Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych , a środki finansowe na ten cel w naszej Gminie na 2018 r. wynoszą 183 tysiące złotych.
Nie zgadzam się, żeby przez brak odpowiedzialności części radnych i nie zwołanie sesji, na której ta uchwała miała być głosowana, w naszej gminie pozbawiono możliwości pomocy potrzebującym.
Artykuł pochodzi z "Gazety Dla Naszej Gminy Mogilany" nr 1/2018 (4)