
Odchodzą legendy… – powiedział Zbigniew Staszczak, Przewodniczący Rady Gminy Mogilany. Janina Kalicińska odpowiada za sukces i historię Zespołu Regionalnego „Mogilanie”, którego przez 22 lata była kierownikiem artystycznym. Odeszła nad ranem w czwartek, 30 kwietnia, pogrzeb odbędzie się w środę, 6 maja w Tarnowie.
– Mieliśmy wszyscy ogromne szczęście, że było nam dane ją znać, dzięki niej studiować sprawy naszego rodzimego folkloru i pracować pod jej bacznym okiem. Była perfekcjonistką. Zawsze dbała o dobrą atmosferę, o integrację członków zespołu, dla każdego znalazła jakąś rolę, nigdy nikim nie pogardzała…
Zbigniew Staszczak, Przewodniczący Rady Gminy Mogilany
_______________________________________________
Janina Kalicińska to znana w Małopolsce i posiadającą bardzo duże zawodowe osiągnięcia etnochoreograf. Uważana za fachowca o ugruntowanej pozycji w środowisku ruchu folklorystycznego w kraju.
Z wykształcenia pedagog, choreograf, tancerka i reżyser, z zamiłowania folklorystka. Od ponad 70 lat aktywnie uczestniczyła w budowaniu pozycji i prestiżu różnego typu małopolskich zespołów artystycznych w Polsce, głównie regionalnych.
Ekspert Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, jurorka przeglądów i konkursów, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Karpackiego Festiwalu Dziecięcego Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Regionalnych pod patronatem Cepelii.
Jako choreograf prowadziła zespoły regionalne, m.in.: Zespół Ludowy „Kamionka” w Łysej Górze, Zespół Ludowy „Koronka” w Bobowej, Zespół Regionalny „Pawie Pióra” w Michałowicach. Od 1968r. była kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej”, a od 1986 także Zespołu Regionalnego „Mogilanie” z Mogilan. Prowadzone przez nią zespoły regionalne zawsze były laureatami nagród na festiwalach krajowych zagranicznych. Od ponad 30 lat stały konsultant Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Otrzymała nagrody: m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Nagrodę im. Oskara Kolberga, Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski i tytuł Honorowego Członka CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.)
Źródło: www.malopolska.pl