
Wójt Gminy Mogilany otrzymał na dzisiejszej sesji Rady Gminy Mogilany absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2022 (12 głosów za, 0 wstrzymujących się, 1 przeciw). Absolutorium zostało udzielone na wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy po pozytywnym zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Chwilę wcześniej wójt Piotrowski otrzymał od Rady wotum zaufania (11 głosów za, 1 wstrzymujący się, 1 przeciw). W swym wystąpieniu Piotr Piotrowski dziękował za wyniki głosowań oraz podkreślał, że jest to efekt wspólnych starań i zgodnej pracy Radnych wraz z Wójtem, kierownikami referatów i gminnych jednostek oraz wszystkich pracowników i mieszkańców naszej gminy.
Przy okazji podziękowań wójt Piotrowski podzielił się również rozmową z jedną z mieszkanek i jej spostrzeżeniem „że zakochała się w Gminie Mogilany”. Wójt zwrócił uwagę na fakt, że mija 25 lat od kiedy on „zakochał się w Gminie Mogilany” i zaczął dla niej pracować – najpierw jako dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach, a następnie pełniąc rolę wójta. Piotr Piotrowski przypomniał ponadto przysłowie o „złym ptaku, co własne gniazdo kale”, zwracając uwagę na troskę o dobrą opinię na temat naszej „małej ojczyzny”.
Nie należy działać na niekorzyść społeczności, której jest się członkiem.
Absolutorium to:
- akt aprobowania wykonania budżetu.
- „akt organu przedstawicielskiego uznający na podstawie sprawozdania prawidłowość działalności finansowej organu wykonawczego”.
- Absolutorium komunalne, niekiedy zwane skwitowaniem, jest ściśle związane z oceną wykonania budżetu, której corocznie musi dokonać organ stanowiący każdej jednostki samorządu terytorialnego (JST).
- Absolutorium samorządowe jest instytucją służącą organowi stanowiącemu JST do sprawowania kontroli wykonania budżetu przez organ wykonawczy. Absolutorium w gminie (powiecie) to odrębny oraz sformalizowany sposób kontroli i oceny wykonania budżetu.
- Udzielenie absolutorium ma charakter politycznoprawnej akceptacji działalności zarządu w okresie sprawozdawczym.
- Stanowi akt organu uchwalającego budżet potwierdzający, że organ wykonawczy wykonał budżet w sposób zgodny z prawem i zamyka wszelkie dyskusje związane z realizacją budżetu.
- Kwestia absolutorium częściowo jest uregulowana w ustawie o finansach publicznych, a częściowo w odpowiednich ustawach samorządowych.