
Rozmowa z Kingą Fąfrowicz, Kandydatką do Rady Gminy Mogilany
◊ 21 maja 2023 r. odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Mogilany. Co Panią zmotywowało do kandydowania?
Dobro naszej Gminy. Od 13 lat pracuję w sektorze społecznym w Gminie Mogilany, ponieważ lubię pracować z ludźmi. Chcę budować i rozwijać naszą „małą ojczyznę”.
◊ Obecnie ważnym tematem w Gminie Mogilany są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Co należy zrobić w tym zakresie?
Ostatnie plany zostały uchwalone w latach 2003-2006. Jak możemy mówić o rozwoju gminy, kiedy od 15 lat na mapach nie naniesiono właściwie żadnych zmian.
Musimy rozejrzeć się dookoła, a nie zamykać w swoim pięknym ogrodzie, gdzie jest nam dobrze – młodzi ludzie chcą budować swoje domy.
Wielu mieszkańców odeszło od rolnictwa i chcą inaczej zagospodarować swoje grunty. Świat idzie do przodu, nasza gmina również. Temat nowego budownictwa w Mogilanach jest nieunikniony.
◊ Co zatem z hasłem „Stop zabetonowaniu Gminy”?
Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a następnie plany miejscowe nie są po to, by gminę zabetonować, lecz po to, aby ją rozwijać.

◊ Wybudowano w Mogilanach kilka szeregowców i domów wielorodzinnych. Może takie budownictwo budzi strach mieszkańców?
Tego typu budownictwo pojawia się w każdej gminie. Pozwolę sobie zauważyć, że szeregowce i domy wielorodzinne powstały na postawie poprzedniego studium, nowe uchwalono 7 października 2020 r. Na nowych trenach budowlanych w projektach nowych planów nie jest dopuszczona zabudowa szeregowa. Obecnie trwają prace nad planami poszczególnych części naszej gminy. Według wyliczeń, po uchwaleniu nowych planów, 60% powierzchni naszej gminy to będą tereny zielone, rolne i lasy.
◊ Powstanie nowe budownictwo, co zatem z infrastrukturą komunalną typu wodociągi, czy kanalizacja
Infrastruktura to bardzo ważny temat. Wiem, że oczyszczalnia ścieków w Lusinie jest rozbudowywana. Będzie rozbudowywana oczyszczalnia we Włosani, jest gotowy projekt nowego wodociągu z Krakowa.
Trzeba w terminie skończyć i realizować zaplanowane inwestycje. Infrastruktura musi się rozwijać, nie może być powodem do wstrzymywania rozwoju gminy.
◊ A co z korkami i bezpieczeństwem na „zakopiance”?
„Zakopianka” przebiega przez naszą gminę i tego nie zmienimy, musimy nieustanie dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym. Trwa budowa węzła w Gaju, z czego się bardzo cieszę. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy układu drogowego w Libertowie, gdzie ma powstać tunel, trzy kładki dla pieszych i rozbudowane zostaną drogi lokalne. To duże inwestycje, które będą służyć mieszkańcom,
a co najważniejsze mają rozładować korki i poprawić bezpieczeństwo pieszych.
◊ W Mogilanach działają różne organizacje pozarządowe. Wiem, że Pani już od kilku lat działa
w trzecim sektorze, co na ten temat może Pani powiedzieć?
Trzeci sektor się rozwija i to mnie bardzo cieszy! Mamy dobrze wyposażoną straż pożarną, która dba o nasze bezpieczeństwo. Prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło Emerytów i Rencistów oraz Klub Senior+ organizując liczne zajęcia edukacyjne, kulturalne oraz spotkania towarzyskie i ciekawe wydarzenia. Mamy kilka klubów sportowych, które organizują wiele ciekawych zajęć dla dzieci i nie tylko. Co roku rodzą się nowe ciekawe pomysły, zwiększa się oferta zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, to jest dla mieszkańców i warto to wspierać.
◊ Problemem jest tutaj brak wystarczającej infrastruktury sportowej…
Mamy nowe sale gimnastyczne przy szkołach, które znacząco usprawnią zajęcia sportowe dla uczniów.
Muszę tu także wspomnieć o działaniach gminy i LKS Mogilany w kierunku budowy centrum sportowego w Mogilanach, taka inwestycja jest potrzebna.
Istotny jest tu fakt, że przy planowaniu tego przedsięwzięcia pomyślano w sposób przekrojowy. Gdy to miejsce powstanie, to będziemy mogli być z niego dumni!
◊ Pani Kingo, co chciałaby Pani powiedzieć na koniec naszej rozmowy mieszkańcom?
Drodzy mieszkańcy, jest wiele ważnych projektów i inwestycji, o których dzisiaj nie wspomniałam, ale
warto je wspierać i realizować. Musimy działać, budować, chronić mieszkańców i rozwijać naszą Gminę
Mogilany.
◊ Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Wiesław Misztal
