
Lilak pospolity (inaczej bez), to krzew ozdobny, który kwitnie w maju. Jest zarówno dekoracyjny jak i leczniczy. Liście i kwiaty można zbierać, suszyć i wykorzystywać do przygotowania odwarów, nalewek, maści oraz naparów zgodnie z hasłem „natura najlepszym lekarstwem”.
Z suszonych kwiatów bzu można przygotować napar, który posłuży do przemywania skóry. Mikstura przyspiesza leczenie trudno gojących się, ropiejących ran. Stosuje się ją również przy dolegliwościach reumatycznych i neurologicznych, ponieważ łagodzi bóle stawów.
Olejek eteryczny z kwiatów lilaka często wykorzystuje się w aromaterapii. Uspokaja, relaksuje, łagodzi stres i zmniejsza napięcie. Wdychanie zapachu bzu pozwala oczyścić umysł i poprawia samopoczucie.
Warto wiedzieć, że herbata z kwiatów bzu z dodatkiem suszonej lipy pomaga uporać się z wiosennymi przeziębieniami. Po wypiciu naparu organizm zaczyna się intensywnie pocić, co pomaga pozbyć się objawów infekcji.
Napar z kwiatów lilaka pomoże na przeziębienie, dolegliwości trawienne i wspomoże oczyszczanie wątroby z toksyn. Można z niego robić również kompresy o właściwościach przeciwbólowych.
Można więc zauważyć, że stosowanie domowych sposobów, przy użyciu roślin znajdujących się w naszym otoczeniu, również przynosi korzyści. Pamiętajmy jednak, że te sposoby nie zastąpią opinii i leczenia lekarzy.
Oprac.: Gabriela Skała